Płaskostopie podłużne
Płaskostopie powstaje m.in. z powodu nadmiernych i nieprawidłowych obciążeń. Nasze mięśnie stóp nie są przystosowane do długotrwałego stania, a to szczególnie u osób z nadwagą i zaburzeniami krążenia krwi, prowadzi do przeciążenia najpierw mięśni, a następnie więzadeł i stawów. Następstwem tego jest powstawanie utrwalonych zniekształceń i zmian zwyrodnieniowych stawów stóp.
– zaniedbania w kontroli rozwoju stóp w dzieciństwie,
– nieprawidłowe ustawianie stóp,
– przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała,
– marsz na zewnętrznych krawędziach stóp, przeciążający łuk przyśrodkowy stopy,
– ciągłe chodzenie po twardym i równym podłożu (jezdnia, beton, twarda podłoga),
– chód w dużym rozkroku, z dużym obciążeniem,
– dźwiganie ciężarów,
– długotrwała gra w piłkę nożną, ręczną, szczególnie na twardym boisku,
– niewłaściwe obuwie.
Typowymi objawami są:
– bóle stóp, łydek jak i kręgosłupa nasilające się w miarę chodzenia,
– obrzęk i bolesność po wewnętrznej stronie kostki,
– odciski na podeszwach stóp,
– nierówne ścieranie podeszew butów (szybsze od strony palucha jak i pięty).
Skutkami nieleczonego płaskostopia są przede wszystkim bóle i obrzęki stóp, łydek, kolan i kręgosłupa. W skrajnych przypadkach może dojść do poważniejszych zmian. Płaskostopie podłużne doprowadzić może do przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł stawowych stopy oraz problemów ze ścięgnem Achillesa.
Płaskostopie podłużne leczy się przede wszystkim zachowawczo poprzez:
– ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp np. przez naprzemienne chodzenie na palcach i piętach,
– masaż stóp,
– noszenie wkładek profilaktycznych lub ortopedycznych. Wkładki odpowiednio wymodelowane podpierają sklepienie stopy, w konsekwencji prowadzą do poprawienia dyskomfortu związanego z bólem kolan, stawów biodrowych i kręgosłupa,
– w zaawansowanych przypadkach konieczne może być leczenie operacyjne, przywracające właściwy kształt stopy poprzez korekcje kości.
Aby zapobiec powstawaniu płaskostopia należy unikać nadwagi i dbać o dobrą kondycję fizyczną. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór obuwia – musi być wygodne, dopasowane w pięcie i przedstopiu z wyprofilowaną wkładką. By uchronić się przed zakupem za ciasnego obuwia najlepiej jest je mierzyć po południu, kiedy stopa jest nabrzmiała. Wysokie obuwie jest szkodliwe, ale zupełnie płaskie również. Dla zachowania prawidłowej postawy ciała optymalny obcas powinien wynosić ok. 0,5 – 4 cm.