Schorzenia

Metatarsalgia

Metatarsalgia
Stopy z metatarsalgią oraz metatarsalgią Mortona

Czujesz piekący ból w przodostopiu, nasilający się przy ucisku, być może cierpisz na metatarsalgię. Jest to ogólna bolesność stóp w obrębie śródstopia stopy (obszar tuż za palcami), która może mieć wpływ na kości i stawy stopy. W każdej stopie jest pięć kości śródstopia. Kiedy chodzisz, skaczesz i biegasz Twój ciężar ciała jest przenoszony na palce stóp i śródstopie. Pierwsza i piąta kość śródstopia (zaokrąglone końce kości, które łączą się palcami) jest najbardziej obciążona. Metatarsalgia rozwija się gdy prawidłowy mechanizm stopy jest zachwiany np. przez nieodpowiednie obuwie, haluks itp. Zmienia się obciążenie, co może doprowadzić do stanu zapalnego i bólu.

Przyczyny
Głównymi czynnikami wpływającymi na te dolegliwości są:
– wzmożona aktywność fizyczna (zwłaszcza stopy biegacza są zagrożone)
– nadmiernie wydrążona stopa,
– płaskostopie poprzeczne,
– powstawanie haluksa,
– nadwaga,
– źle dopasowane buty (wysokie obcasy, twarda podeszwa),
– nerwiak Mortona (wzrost tkanki włóknistej wokół nerwu, występujący pomiędzy trzecią i czwartą głową kości śródstopia).

Objawy
– ból śródstopia,
– drętwienie lub mrowienie w palcach,
– dyskomfort przy chodzeniu,
– ból palców,
– osłabienie w kończynach.

Leczenie i zapobieganie
Pierwszym etapem w leczeniu metatarsalgii jest określenie przyczyny bólu. Jeśli jego sprawcą jest niewłaściwe obuwie to należy je zmienić. Próby leczenia nieoperacyjnego polegają na odciążeniu okolicy głów kości śródstopia oraz ostrzyknięciu bolesnej okolicy środkiem znieczulającym. Jeżeli takie postępowanie okaże się nieskuteczne leczenie operacyjne jest nieodzowne. Pomocne są wkładki profilaktyczne lub podkładki pod śródstopie, przynoszące znaczącą ulgę.