Schorzenia

Płaskostopie podłużne

Płaskostopie podłużne
Stopy z obniżonym łukiem podłużnym
Stopy zdrowe

Jeśli zauważasz że stopa jest nadmiernie pochylona do wewnątrz, to możesz podejrzewać u siebie płaskostopie podłużne. Prawidłowo zbudowana stopa nie przylega w całości do podłoża, ponieważ posiada dwa łuki, które ją podtrzymują i chronią przed mikro wstrząsami. Łuk leżący między piętą a palcami nazywa się łukiem podłużnym. Gdy jest on spłaszczony lub całkowicie zaniknął, mówimy o płaskostopiu podłużnym.

Przyczyny
Płaskostopie powstaje m.in. z powodu nadmiernych i nieprawidłowych obciążeń. Nasze mięśnie stóp nie są przystosowane do długotrwałego stania, a to szczególnie u osób z nadwagą i zaburzeniami krążenia krwi, prowadzi do przeciążenia najpierw mięśni, a następnie więzadeł i stawów. Następstwem tego jest powstawanie utrwalonych zniekształceń i zmian zwyrodnieniowych stawów stóp.

Inne przyczyny to:
– zaniedbania w kontroli rozwoju stóp w dzieciństwie,
– nieprawidłowe ustawianie stóp,
– przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała,
– marsz na zewnętrznych krawędziach stóp, przeciążający łuk przyśrodkowy stopy,
– ciągłe chodzenie po twardym i równym podłożu (jezdnia, beton, twarda podłoga),
– chód w dużym rozkroku, z dużym obciążeniem,
– dźwiganie ciężarów,
– długotrwała gra w piłkę nożną, ręczną, szczególnie na twardym boisku,
– niewłaściwe obuwie.

Objawy
Typowymi objawami są:
– bóle stóp, łydek jak i kręgosłupa nasilające się w miarę chodzenia,
– obrzęk i bolesność po wewnętrznej stronie kostki,
– odciski na podeszwach stóp,
– nierówne ścieranie podeszew butów (szybsze od strony palucha jak i pięty).

Jakie mogą być skutki zaniedbania
Skutkami nieleczonego płaskostopia są przede wszystkim bóle i obrzęki stóp, łydek, kolan i kręgosłupa. W skrajnych przypadkach może dojść do poważniejszych zmian. Płaskostopie podłużne doprowadzić może do przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł stawowych stopy oraz problemów ze ścięgnem Achillesa.

Leczenie
Płaskostopie podłużne leczy się przede wszystkim zachowawczo poprzez:
– ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp np. przez naprzemienne chodzenie na palcach i piętach,
– masaż stóp,
– noszenie wkładek profilaktycznych lub ortopedycznych. Wkładki odpowiednio wymodelowane podpierają sklepienie stopy, w konsekwencji prowadzą do poprawienia dyskomfortu związanego z bólem kolan, stawów biodrowych i kręgosłupa,
– w zaawansowanych przypadkach konieczne może być leczenie operacyjne, przywracające właściwy kształt stopy poprzez korekcje kości.

Profilaktyka
Aby zapobiec powstawaniu płaskostopia należy unikać nadwagi i dbać o dobrą kondycję fizyczną. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór obuwia – musi być wygodne, dopasowane w pięcie i przedstopiu z wyprofilowaną wkładką. By uchronić się przed zakupem za ciasnego obuwia najlepiej jest je mierzyć po południu, kiedy stopa jest nabrzmiała. Wysokie obuwie jest szkodliwe, ale zupełnie płaskie również. Dla zachowania prawidłowej postawy ciała optymalny obcas powinien wynosić ok. 0,5 – 4 cm.

Płaskostopie podłużne u dzieci

Stopa płaska u dzieci niepokoi wielu rodziców, a przecież stopy dojrzałość osiągają dopiero w wieku ok 14-16 lat.
Wysklepienie stopy uwidacznia się stopniowo. Po raz pierwszy pojawia się ok.3 roku życia. Do tego czasu jest na ogół mało widoczne z powodu niedojrzałości układu kostno stawowego i występowania na podeszwowej stronie stóp grubej warstwy poduszki tłuszczowej.
Wyraźne ukształtowanie wydrążenia stopy pojawia się w wieku 6 lat i świadczy o istnieniu łuku, w wyniku czego ciężar ciała rozkładany jest proporcjonalnie na całą stopę. Ostateczna architektura stopy z charakterystycznym wysklepieniem rozwija się u dziewcząt ok 14 roku życia u chłopców po 16 roku życia.
W grupie przebadanych 15 latków ok.10 % dzieci ma problem z płaskostopiem, dlatego stopy dziecka należy bacznie obserwować od najmłodszych lat, by rozwijały się prawidłowo. A w razie wątpliwości zwrócić się do lekarza.

Płaskostopie podłużne u kobiet

Płaskostopie podłużne częściej występuje u kobiet niż mężczyzn i powoduje większe dolegliwości. Stopy szybciej się męczą, ich sprawność jest obniżona. Związane jest to:
– ze słabszą budową stopy kobiecej,
– z nadwagą,
– z ciążą: obciążony jest kręgosłup, kolana i inne stawy, a przede wszystkim stopy co może się przyczyniać do pojawienia się wady lub jej nasilenia,
– zmianami inwolucyjnymi w okresie przekwitania,
– z aktywnością zawodową lub sportową,
– z używaniem nienależytego obuwia (ściśnięte palce, skrępowany przedni odcinek stopy).
Dobrym sposobem na zmniejszenie dolegliwości związanych z płaskostopiem podłużnym oraz by zapobiec pogłębianiu się deformacji jest stosowanie wkładek profilaktyczno-ortopedycznych, które podpierają sklepienia podłużne stopy.

Płaskostopie podłużne u mężczyzn

Płaskostopia nie można bagatelizować. Jego pogłębienie może bowiem doprowadzić do wielu powikłań, a w najgorszym przypadku może uniemożliwić stanie i poruszanie się. Możesz je mieć od urodzenia, ale może też wynikać z nadmiernej aktywności zawodowej lub sportowej. Wada ta ma wpływ na Twoje kolana biodra jak i kręgosłup.
Dlatego ważna jest profilaktyka. Kiedy tylko masz możliwość chodź boso po trawie, piasku. Dobrym rozwiązanie są też wkładki profilaktyczno-ortopedyczne, które dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu podtrzymują sklepienie stopy pomagając Ci sprawnie funkcjonować przez cały dzień.